مقالات

نگاهی به تاریخچه ی بردگیم

بردگیم ها از دوران باستان همراه بشر بوده اند و از آن جایی که بازی یکی از نیازهای بشر است، جالب است بدانید باستان شناسان در مناطق مختلفی از دنیا از جمله خاور میانه، یونان و مصر اجزا بازی مثل تاس ها را پیدا کرده اند که حدود سه تا پنج هزار سال قدمت داشته اند. در میان این بازی ها می توان به senet و بازی mehen که در مصر یافت شده، و بازی سلطنتی اور (The royal game of Ur) اشاره کرد که اولین بار در عراق امروزی کشف شده است. بازی تابولا یا تخته نرد رومی از دیگر بازی هایی است که قدمت تاریخی دارد و جد تخته نرد یا Backgommon امروزی به شما می آید در آسیای شرقی پیش از میلاد بازی معروف GO را می توان مثال زد که هنوز هم طرفداران زیادی دارد. مثال های دیگر بازی های باستانی شطرنج، مار و پله و مانکالا هستند.

در اوایل قرن بیستم بازی ای به نام The Landlord’s game ساخته شد که چند سال بعد بازی معروف Monopoly از آن اقتباس شد. مونوپولی به موفقیت بی سابقه و عظیمی دست یافت. از سال ۱۹۷۸ در آلمان جایزه ای به نام بازی سال Spiel des Jahres بنیان گذاری شد و از آن به بعد بازی ها با پیشرفت نسبی مواجه شدند تا این که بالاخره در سال ۱۹۹۵ غول بعدی دنیای بردگیم ها از راه رسید. این بازی چیزی نبود جز Catan. این بازی که بنیان گذار سبک اروپایی یا Euro games بود، توانست بیش از ۲۴ میلیون نسخه بفروشد و به بیش از ۳۰ زبان ترجمه شود.

در بازی کاتان بازیکن ها به در جزیره ای خیالی به نام کاتان هستند و هرکدام باید کولونی خود را با ساختن خانه ها و راه ها و جمع آوری منابع گسترش دهند. صفحه بازی از تایل(کاشی) های شش وجهی تشکیل شده که هر کدام تولید کننده یک منبع هستند(گندم، سنگ و …). بازیکن ها در نوبت خود تاس می اندازند تا ببینند زمینی که آن ها در اختیار دارند منبعی تولید می کند یا نه و با استفاده از آن منابع می توانند خانه ها و راه ها را بسازند. بازیکن ها می توانند برای بدست آوردن منابع مورد نظر با یکدیگر تجارت و معامله نیز انجام دهند.

از بعد از کاتان تا به امروز ،بازی های رومیزی به طور مستمر در حال پیشرفت هم از نظر مفهومی و تکنیکی و هم از نظر مالی و استقبال عمومی هستند. از بازی های رومیزی که در سال های اخیر به موفقیت های چشمگیری رسیدند Ticket to ride، Dominion و Carcassone را می توان نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *